Açıkhava (Outdoor) Reklam nedir? Nerelerde Kullanılır?

Açık Hava Reklam araçları, ürününüzü belirli coğrafi bölgelerde tanıtmak için kullanabileceğiniz öncelikli tanıtım araçlarıdır. Reklam panoları, mekan tabelaları ve toplu taşıma reklamları işletme sahipleri için çok önemli olmak ile beraber, başarılı bir dış mekan kampanyası kendi konumunuzun doğru bir şekilde tanıtılması ile başlar.

Örnek olarak dış mekan tabelası çoğunlukla potansiyel bir müşterinin gördüğü ilk şeydir. Tabelanız dikkat çekmeli,  göze çarpmalı ve olası müşterilerin orada neyin satıldığını bilmeleri için yeterince bilgilendirici olmalıdır yada teslimat yapan veya hizmet sunan bir araç filosuna sahip bir işletmeniz var ise, şirketinizin adı, logosu ve telefon numarası araçlarda açıkça görülmelidir. Pazardaki bilinirliğinizi arttırmanıza olanak tanıyan en önemli etkenler, faaliyet alanlarınıza göre olası müşterileri size en kısa yoldan ulaştıran tanıtım araçlarıdır.

Reklam panoları, ürünlerinizin ya da firmanızın tanıtımını yapmanın etkili yollarındandır ve başarı oranı, reklamı yapılan işletmeye coğrafi yakınlığı ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Yüksek maliyetlerinden dolayı, genellikle büyük kuruluşlar tarafından kiralanır ya da  politik kampanyalarda olduğu gibi çok geniş bir kitleye ulaşmak için tercih edilirler. Çoğu küçük işletme için çok pahalı olmaları muhtemeldir. Belediyelerin ve kurumların, reklam panolarının içeriğini düzenleyen katı kuralları vardır.

Toplu taşıma reklamları hedef kitleye ulaşmanız için en iyi yollardan biridir, çünkü araçlar hareket eden reklam panoları gibi görünürler. Temel olarak, reklam verenler, kırmızı ışıklarda veya yavaş hareket eden trafikte tutsak tutulan çok büyük bir kitleye sahip olmuş olurlar. Genellikle reklam, şirketinizin adı, ürünü veya hizmetini açıklayan kısa bir kopya, adres ve telefon numarasını içeren basit tanıtım araçlarından oluşur. Fiyatlar ve şartlar bulunduğunuz şehre bağlı olarak değişir. Örneğin, yoğun bir İstanbul kavşağındaki bir otobüs reklamının günde 35.000 ila 50.000 kişi tarafından görülebileceğini biliyor muydunuz?

Günümüzde dijital reklamın sektördeki yeri, her geçen gün artsa da açık hava reklam ürünleri önemini kaybetmemiş ve değişen mimari anlayışlar ile beraber bir tasarım aracı olarak da kullanılmaya başlanmıştır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.