Cnc – Lazer Kesim

Hem CNC kesim hem de lazer kesim sistemini daha önce duyma ihtimaliniz ve muhtemelen ne yaptıkları hakkında bir fikir sahibi olmanız yüksek bir ihtimaldir. Ancak bazı çok temel hususların ötesinde, bu makinelerin her ikisinin de tam olarak ne yaptığını bilmek zor olabilir. Birbirlerine göre farklılık ve faydaların ne olduğunu anlamak daha da zor olabilir! Bu iki makine, günlük çalışmalarımızın hayati bir parçası ve bu nedenle her şeyi düzenlememize ve CNC ile lazer kesimi farklı kılan şeylere yazımızda yer vereceğiz.

Öncelikle, bu makinelerin her birinin tam olarak ne olduğuna bakmadan önce farklılıkları inceleyebilmeliyiz. Bir CNC kesim makinesinin en belirgin özelliği, doğrudan fiziksel temasla kesmesidir. Bununla birlikte, sayısız diğer kesici takımın aksine, bir CNC makinesi otomatikleştirilir ve bilgisayarlı sayısal kontrol yoluyla ayarlanmış bir programlanmış yolu izler.

Lazer kesicilerin, önceden belirlenmiş olan programlanmış bir yolu izlemeleri oldukça benzerdir ancak işlem zamanı geldiğinde kökten farklılık gösterir. Fiziksel yöntem yerine,kesim için bir lazer kullanır. Bu işlem, yüksek güçlü bir lazerin (Uyarılmış Işınım Emisyonuyla Işık Büyütme) çıktısını optikler üzerinden yönlendirerek çalışır.

Her bir makinesinin ne olduğunu açıklarken aradaki ilk farka geldik; CNC kesim, sürtünme, lazer kesim ise ısı ile sağlanır. Bu en önemli farktır, çünkü her bir makineyi birbirinden temelde ayırmaya yardımcı olur.

Cnc Kesimin Avantajları

CNC kesimin en büyük avantajlarından biri, özellikle lazer kesime kıyasla nispeten düşük maliyetli olmasıdır. Bunun nedeni, CNC işlemenin bu kadar uzun zamandır birçok farklı endüstride çok popüler olmasıdır. Bir lazer kesiciyi satın almanın maliyeti onu daha pahalı bir seçenek haline getirirken, güç tüketimi de CNC’den daha pahalı bir seçenek haline gelmesine katkıda bulunur. Çok fazla özelliğe ve olumlu yönlere sahip olan lazer kesicilere rağmen, CNC makinenin büyüdüğü alanlar da var.Bir CNC kesme makinesini kullanarak elde edeceğiniz en büyük avantaj, çapraz, kavisli ve düz hat kesimlerini inanılmaz derecede kolay hale getirmesidir. Çünkü makineyi kesmeleri yapmak için programlıyorsunuz ve bir testere veya benzeri bir aletle yapmak zorunda kalmıyorsanız, insan hatası olasılığını neredeyse tamamen ortadan kaldırıyorsunuz. Bu ağaç ya da metal işçiliklerinde ortaya çıkacak en yaygın sorun, bu nedenle bu kesimleri sizin için mükemmel kılan bir makinede yapmak gerçek çok önemlidir.

Lazer Kesimin Avantajları

“Ödediğinizin karşılığını almak”, bu kesinlikle lazer kesimi için de geçerlidir. Bir lazerle kesim yaparken, sürtünme bazlı yöntemlerle mümkün olmayan bir hassasiyet ve karmaşıklık seviyesine erişebilirsiniz. Kesimlerinizle inanılmaz derecede yaratıcı olmanızı ve ışının yarıçapını 0.1 mm’ye kadar ayarlamak gibi ayarlamalar yapmanızı sağlayan bir lazer kesici ile yüksek bir kontrol imkanınız vardır.

Lazer Yakma Tekniği

Lazer kesicilerle kullanılan yakma tekniği ayrıca belirgin bir şekilde daha net kenarlara olanak sağlar, ek avantajı da yakmanın sizin için kenarları otomatik olarak kapatarak ürünün genişlemesini ve daralmasını önlemesidir. Buna bağlı olarak daha yüksek bir maliyete sahip olabilir, ancak lazerin birçok yönden ödenen paranın karşılığını verdiğine dair şüphe yoktur.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.