Dijital Baskı

Teknoloji çağı, her alanda olduğu gibi baskı teknolojileri alanında da hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Birçok yazdırma işleminin nasıl çalıştığını anlamak için önce dijital baskının ne olduğuna bakmalıyız. Dijital baskı, makineye görüntünün kağıt üzerinde nasıl oluşturulacağını söyleyen karmaşık bilgi işlem içeren, baskı dünyasında daha yeni bir işlemdir. Dijital yazıcı bu görüntüyü analiz eder ve doğrudan seçtiğiniz yüzeye yazdırır.

Dijital Baskı Nasıl Çalışır ?

Dijital baskı işlemi, ıslak mürekkep kullanan ve aynı görüntüyü baskı plakaları aracılığıyla aktaran litho baskıdan farklıdır. Dijital baskı farklı bir yaklaşım izler ve görüntüleri karmaşık bir sayı ve formül kümesinden yazdırmaya hazır hale getirir. Bu görüntüler piksellerden yakalanır ve dijitalleştirilmiş görüntü, yazdırmak istediğiniz görüntüyü kopyalamak için mürekkep, toner ve poz birikimini kontrol etmek için kullanılır.

Dijital yazıcılar, genellikle mürekkep püskürtmeli veya toner tabanlı yazıcılardır. Mürekkep Püskürtmeli yazıcı, belirsiz miktarda mürekkep damlacıklarını seçtiğiniz kağıt,folyo,vinil,kumaş vb. yüzeyine eşleyerek görüntüyü oluşturur.

Dijital Baskının Avantajları

Dijital baskı, tüketici için çok büyük faydalar sağlayan modern baskı yöntemini ifade eder.

1) Zaman Kazandırır

Dijital baskının büyük avantajlarından biri, en büyüğü olmasa da, kalıp kullanan geleneksel baskı yöntemlerinden çok daha hızlı olmasıdır. Dijital baskıda, yalnızca seçtiğiniz görüntünün yüksek çözünürlüklü bir dosyasını yüklemeniz gerekir, gerisini dijital yazıcı yapar.

1) Özelleştirmeye İmkan Tanır

Dijital baskı işlemi kişiselleştirilmiş doğrudan posta pazarlaması için iyi sonuçlara olanak tanır. Her tür doğrudan pazarlamanın – ister broşür, ister broşür katalog – benzersiz olmasını sağlayan bu tür bir baskı işlemi ile değişken baskı yapılabilir. Günümüzde, müşterilerinizi birey olarak düşünmek yaygın kabul gören bir pazarlama uygulaması haline geldi ve dijital baskı söz konusu olduğunda kişiselleştirme olanakları rakipsizdir.

2) Görüntüler Daha Az Bozulur

Dijital baskı işlemi, düşük çözünürlüklü bir görüntüden daha yüksek kalitede baskılar üretmeye olanak tanır. Dijital teknoloji, türünün ilk yazıcısından da önemli ölçüde iyileşmiştir ve temassız baskı işlemi nedeniyle görüntülerin daha az bozulmasına izin verir. Baskıda imajların bitişi tipik olarak keskin ve kesindir, buna karşın diğer baskı türleri daha yumuşak bitiş çerçevelerine sahiptir.

3) Gelişime Açıktır

Dijital baskıda popülerliğin artmasıyla birlikte, bu tür baskı işlemlerine duyulan talep sürekli artmaktadır. Dijital baskı daha hızlı ve daha uygun maliyetli olduğundan, uyarlamaya ve geliştirmeye değer. Dijital baskının daha az çalışma saati, iletişim ve daha fazla geri dönüş gerektirmesi gibi başka avantajları da vardır.

4) Uygun Maliyet

Daha hızlı ve daha verimli bir işlemden beklediğiniz gibi, dijital baskı geleneksel baskı biçimlerinden daha ucuzdur. Yalnızca dijital baskıda ihtiyaç duyduğunuz kadar baskı yaparsınız, ancak kalıp tabanlı baskıda minimum miktarda baskı yapılır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.