Mimari Yönlendirme Sistemleri

Bu makalede, mimari yönlendirme tasarımına ve yol bulma çalışmalarının nasıl yapıldığına dair belli başlı bilgilerden söz edeceğiz. Yapılarda özlü bir yön bulma sistemi oluşturmak için yol bulma, tabela tasarımı ve tipografi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Yönlendirme ve Yön Bulma

İnsanlar yapı ortamlarında yönlerini bulmak için bilgilerini ve önceki deneyimlerini kullanırlar, ne gördüklerine, neden ve nasıl gördüklerine odaklanırlar.

Yönlendirme İlkeleri

Yön bulma sistemleri (bilinmeyen) yapı ortamlarında çevredeki insanları bilgilendirme işlevine sahiptir, insanları doğru yönlere yönlendirmek için stratejik noktalarda bilgi vermek çok önemlidir. Yapı ortamındaki karmaşık yapılar yorumlanır ve insan hafızası tarafından depolanır. Mesafeler, yerler ve zaman gerçekte göründüğünden farklı olarak hatırlanabilir.

Etkili bir yön bulma sistemi insan davranışına dayanır ve aşağıdaki özelliklerden oluşur:

_Basit Olmalı

Kapsamlı bir yönlendirme projesi oluşturmanın ilk adımı, anlaşılabilir özlü görsel iletişime sahip ürünler tasarlamaktır.

_Sadece Gerekli Bilgilere Odaklanılmalı

Alan, konum ve yönlendirme yolu ile alakalı olan bilgiler gösterilmeli.

_Lüzumsuz Bilgilere Yer Verilmemeli

Net bir görsel ortam oluşturmak için gereksiz öğeler yer almamalı.

Yön Bulma Sistemleri Nasıl Kullanılır

İnsanlar yapı ortamında nasıl yönlendirir, ve yönlerini nasıl hatırlar? İnsanlar neden bir yeri diğerinden daha kolay tanır veya anlar? Kullanılan grafiklerde insanların zihinsel hafızalarına etki edilmelidir. Bir yön bulma şeması oluştururken, aşağıdaki özellikler yapıları ve çevreyi yorumlama biçimimizi etkiler.

_İşaretler

Ulaşılabilir bir ortam oluşturmak için belirli alanları veya konumları işaretlemek gerekir. Bu işlem, yerlerin tanınmasını pekiştirir ve daha geniş bir alana hakim olmada rol oynar. Yer işaretlerinin ve işaretleme unsurlarının kullanılmasıyla, bir alan daha görünür hale gelecektir ve insan hafızasında daha iyi anlaşılacaktır. Yer işaretleri, sanat eserleri, binalar, yön bulma işaretleri veya bir manzaradaki çarpıcı öğeler olabilir. Bu öğeler bir araya getirildiğinde, sizin bakış açınızdan görüldüğü gibi (bilinmeyen) bir bölgenin kimliğini şekillendirir.

_Yönlendirme

Yönünüzü bulmak için, yapı ortamında nerede olduğunuzu ve diğer hedeflerin nerede olduğunu bilmeniz ve ulaşmak istediğiniz alana en kısa sürede ulaşabilmeniz gerekmektedir. İyi bir yönlendirme projesinde bilmediğiniz bir alana kolayca ulaşabilmeniz hedeflenmeli, ulaşacağınız noktaya kadar herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan ilerlemeniz gerekmektedir. Yön bulmada, konumunuzu belirtmek için haritalar sıkça kullanılır. Haritaların kullanımı yapı çevresini ifade etmenin ve denetlemenin çok güçlü bir yoludur. Haritaların yukarı dönük olarak gösterildiğinden emin olunmalı, bu sayede insanların kendini yapı ortamıyla kolayca ilişkilendirebilmeleri sağlanmalıdır.

_Yön Bulma

Trafiği ve insanları belirli bir alana veya hedefe yönlendirmek için statik işaretlerin kullanılmasıyla, insanlar varış noktalarına doğru yolları boyunca yönlendirilmelidir.

Yön Bulma Tasarımı

Bir alan, bina veya mimari yapı için bir yönlendirme sistemi oluştururken, stratejik bir yönlendirme planı geliştirmek esastır. Bu adımla yönlendirme ve yön bulma amaçları için yapı ortamına ve insan beklentilerine uyum sağlayacak modüler bir yön bulma sistemi oluşturulmalıdır. Araştırma yapmak, yapım ortamını ve yön bulma sisteminin okunaklılığını en üst düzeye çıkarmak için bilginin gerekli olduğu yeri anlamak için önemli bir adımdır.

Tasarım İlkeleri

Dört önemli mimari yönlendirme türü vardır:

1) Bilgi tabelaları, örneğin bir varış noktasını belirleyen bir tabela ve / veya kendinizi bina ortamında yönlendirmek için.
2) Oluşturma ortamındaki çeşitli stratejik noktalarda bulunan yön hedeflerini bulmak için bilgilerin görüntülendiği yön tabelaları.
3) Binalar, konumlar ve kamu tesisleri gibi ayrı ayrı konumlar hakkında bilgilerin gösterildiği tanımlama tabelaları.
4) Yangın kaçış yolları gibi güvenlik prosedürlerini belirtmek için uyarı işaretleri, sigara içilmez alanlar ve belirli bir alanda bulunmasına izin verilen veya verilmeyen diğer düzenlemeler.

Bir yönlendirme sisteminin birlikte ve doğru şekilde çalışması için, tabelaları farklı boyutlarda ölçeklendirmek için bir tasarım ızgarası kullanılır. Örnek tasarımda, 9’luk bir alt bölmeye sahip 30 mm’lik (milimetre) bir taban ızgara kullanıldı. Örneğin tüm ölçümler 9×9 bölmesine dayanıyor. Tek bir işarete çok fazla bilgi göstermemeye dikkat edilmeli, bu kolayca göz ardı edilebilir, bunun yerine iyi yol bulma sonuçları elde etmek için çoklu işaretler kullanılmalıdır.

Tabela Yazı Tipleri

Bir tabela yazı tipi genellikle sans-serif türü olup, okunması kolay, basit bir tasarıma sahip çeşitli boyutlarda olabilir. Bu yazı tipleri iyi bir okunabilirlik sağlamak için büyük ideal yükseklik ve genişliğe sahiptirler.

Kolay okunabilen bir yazı tipi kullanırken, yazı tipi birçok insanın mesajı okuyup net bir şekilde anlaması için tercih edilir. Bu nedenle bir tabela yazı tipi seçimi, yön bulma sisteminin çalışmasını sağlamak için kilit faktörlerden biridir. Bir tabela tasarımı / yön bulma projesi için bir yazı tipi seçerken, aşağıdaki özelliklere dikkat edilmelidir:

_Net ve anlaşılır tip tasarım, sans-serif yazı tipi kullanımı

_Kolay farkedilebilir harf biçimleri

_Görsel görünümü arttırmak için pozitif harf aralığı

_Font Ailesi, birçok farklı öneme sahip bir paket içerir.

_Yazı tipi, iyi okunabilirlik için yeterli bir  yüksekliğine sahiptir

Tabela Tasarımı

Tipografi, tip yüksekliği, simgeler, ızgara tasarımı, renk ve malzeme seçiminde tutarlı olunmalı. İşaretlerin iyi tasarlanmış olması ve yön bulma şemasına tutarlı bir sırayla her zaman bilgiyi göstermek için aynı sıranın kullanıldığına dikkat edilmelidir. En iyi tasarım olmasını sağlamak için farklı işaret türlerinden örnekler alınması ve yapı ortamında bunların kontrol edilmesi unutulmamalıdır.

  1. Hülya Dan (reply)

    01/04/2019 at 10:04

    Faydalı bir makale. Teşekkürler.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.