Reklam

Reklam, bir ürünü, hizmeti veya bir amacı tanıtmak için kullanılan bir pazarlama taktiğidir. Genel olarak promosyon mesajlarına reklam denir. Reklamcılığın amacı, büyük oranda bir şirketin ürün veya hizmetlerinden ücret karşılığında faydalanma potansiyeli olan kişilere ulaşmak ve onları satın almaya teşvik etmektir.

İdeal Müşterinizi Bulmanın Yolları

Ürünlerinize veya hizmetlerinize ihtiyaç duyan, isteyen veya daha fazla para kazanmaya istekli olan insan türlerini sınıflandırmaya çalışırken, aşağıdakiler gibi demografik özelliklere bakabilirsiniz:

_Cinsiyet
_Yaş
_Eğitim Seviyesi
_Gelir Düzeyi
_Yaşadığı Yer

Hedef müşterinizin kim olduğunu daha kesin olarak tanımlayarak, hedef müşterilerinize daha az parayla ulaşacak reklam araçlarını daha iyi seçebilirsiniz. Örneğin, Hürriyet Gazetesinde pahalı bir reklam alanı satın alabilirsiniz, ancak potansiyel müşterileriniz Anadolu kasabalarında yaşıyorsa, yerel gazetelerdeki reklam alanlarını çok daha ucuza satın alabilirsiniz.

Nereye Reklam Vermeli ?

Geleneksel reklam kanalları arasında gazeteler, dergiler, TV ve radyo istasyonları bulunmaktadır. Ancak bugün, reklamlar aşağıdakiler dahil hemen hemen her yerde yayınlanabilir:

_Yol kenarındaki reklam panoları
_Bina cepheleri
_Web siteleri
_Elektronik bültenler
_Haber bültenleri
_Ürün paketleri
_Etkinlik bültenleri
_Mağaza pencereleri
_Araba ve kamyon giydirmeleri
_Metro ve otobüs giydirmeleri
_Havaalanı kioskları
_Spor alanları
_Youtube videoları

Etkili Reklam Oluşturma

Reklamlar, bir bireyi bir şirketin mal veya hizmetlerini satın almaya ikna etmek için tasarlanmıştır. İşletmeler arası işlemlerde bile, bireyler önce bir ürünü tercih etmek için ikna edilmelidir. Bunu başarmak için, kullanabileceğiniz beş ana bileşen vardır:

_Başlık – Bu, en dikkat çekici mesajdır. “Sütünüz var mı?” Mükemmel bir başlık olabilir.
_Alt Başlık – Bazı reklam başlıkları, bir kitabın altyazısına benzer şekilde açıklamaya ihtiyaç duyar.
_Gövde – Reklam mesajı, ürünün veya hizmetin özelliklerinin ve avantajlarının vurgulandığı ana bölümde bulunur.
_Resim – Bir ürün fotoğrafı radyoda reklam yayınlamadığınız sürece en önemli mesaj aracıdır.
_Harekete geçirme ifadesi – Reklamın sonunda tüketiciyi, ücretsiz bir numarayı aramak, bir web sitesini ziyaret etmek, belirli bir numaraya mesaj göndermek gibi sizinle birlikte çalışmaya doğru adım atmaya davet etmelisiniz.

Reklam, kampanyanızın görüleceğini veya duyulacağını garanti etmenin en önemli yolu olsa da, diğer pazarlama yöntemleriyle karşılaştırıldığında pahalı bulunmaktadır. Bu nedenle, büyük şirketler ve markalar küçük işletmelere göre daha çok tercih ederler.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.