Vitrin Tasarımı

Etkili Bir Vitrin Oluşturma

Vitrininizi oluştururken, insanların sokağın karşısındayken ilk gördüklerinden biri olacağına ya da yürürken dikkat çekeceğinden emin olmak gerekir.

Dikkat edilmesi gereken birkaç vitrin tasarım ilkesi :

Bir Temaya Dayalı Bir Hikaye ile Başlanmalı

Yapmanız gereken şey bir temaya dayanan bir hikaye ile başlamak ve sonra kullanmaya karar verdiğiniz ürünler ve aksesuarlar ile daha sofistike bir hale getirmek için hayal gücünüzü kullanmak ve çarpıcı sloganlar ile mesajınızı belirtmektir.

Odak Noktası Oluşturulmalı

Vitrininizi oluştururken yapmanız gereken şeylerden biri, vitrininizi çarpıcı hale getirmek için yaratıcı fikirler üretmektir. Örneğin, müşterilerinizin göz hizasının nerede olacağı, odağının neler olduğu ve tavandan sarkan nesneler gibi unsurları dahil edip edemeyeceğiniz gibi konuları belirlemelisiniz. Ayrıca, ürünlerin düzenlenmesi, düz veya kavisli çizgilerden oluşup oluşmayacağı, piramit veya dairesel bir şekil olacak mı diye düşünmeye ve deney yapmaya başlayabileceğiniz nokta budur.

Dikkat Çekici Olmalı

Dikkat odağımız günümüzde meşgul olduğumuz bir çok şeyden dolayı bir saniyeden daha kısa bir süreye düşüyor, bazen sokakta yürürken bile dikkat ettiğimiz tek şey telefonumuz oluyor. Sokakta yürüyen insanların çoğu ya bir arkadaşıyla sohbet etmeye, mesajlaşmaya, adım takip cihazlarına bakmaya odaklanır. Çok kısa anlarda çevreleriyle ilgilenirler ve eğer şanslıysanız çevreleri ile ilgilendiklerinde vitrininiz dikkatlerini çekebilir. Üzerinde yoğunlaşılması gereken konu bu olmalıdır. Yaratıcı bir vitrin üretip insanların sadece vitrininize bakmalarını değil mağazanıza girmelerini ve hatta fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşmalarını sağlamalısınız. Peki onların dikkatini çekebilecek neler yapabilirsiniz? Basit renkler, şekiller ve aksesuarlar kullanın ve tutarlı olmalısınız.

Basit Olmalı

Vitrininizi oluştururken ortaya çıkan en büyük sorunlardan biri de, ürün hatlarınızın her birini vitrine doldurmaya çalışmaktır. Bu durum, vitrininize dikkat çekmek yerine, ters etki yaratabilir. Çok fazla şey yapmaya çalışmamalı, basit ama etkileyici bir vitrin oluşturmalısınız. İnsanların ürün düzenlemenizdeki mantığı hızlıca anlamalarını ve belirli ürünlerin neden diğerleriyle birlikte gruplandırıldığını kolayca algılayabilmelerini sağlamalısınız.

Dengeli Olmalı

Yukarıdaki notlar boyunca belirtildiği gibi, bir vitrin oluştururken, büyük ve küçük nesnelerden, koyu renklerden açık renklere, ışıklara ve gölgelere kadar birçok şeyle çalışacaksınız. Amaç, göze hoş gelen bir estetik oluşturmak için yerleştireceğiniz farklı unsurları dengelemek olacaktır.
Örneğin, tipik olarak en üstte daha hafif ve daha renkli olan öğelerin altına, altına daha büyük, daha karanlık öğeler yerleştirmelisiniz. Ancak kaçınmanız gereken şey, tüm büyük öğeleri bir tarafa, küçük olanları ise diğer tarafa yerleştirdiğiniz bir durumdur; bu, yalnızca dengesiz bir vitrine neden olacaktır. Düşüncenize güvenin ve vitrininizin nasıl bir duygu uyandırmak istediğine dair bir fikir edinin. Dengeli bir vitrinle mutluluk, heyecan ve keyif duygusu yaratma olasılığınız daha yüksektir, oysa dengesiz bir vitrin düşük bir seviyede olsa bile, gerçekten önemliyse kaygı veya dengesizlik anlamına gelebilir.

Işığa Önem Verilmeli

Vitrinler doğrudan yukarıdan aydınlatmamanız önerilir, çünkü sadece çekici olmayan gölgelere neden olur. Bunun yerine, ışıkların ekranın kenarlarına ve ön tarafına hafifçe yaklaştığını düşünmelisiniz. Bu, ekranın 3D kalitesini ortaya çıkarır ve ışıklar farklı açılardan geldiğinde gerçekten etkileyici bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

  1. sema ergin (reply)

    27/03/2019 at 08:42

    Faydalı bir makale, teşekkürler.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.